Gebze-Halkalı Banliyö Hatları Açıldı

Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hatlarının açılış töreni, Kartal Meydanı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Necdet Sümbül ve vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleştirildi.

Bakan Turhan, törende yaptığı konuşmada, projenin hayata geçirilmesinden dolayı büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, "Asrın projesi Marmaray’ı tamamlayacak ve bizleri kesintisiz bir İstanbul banliyö hattına kavuşturacak Gebze-Halkalı Banliyö Hattı’nın açılış törenine katıldığınız, bizimle aynı sevinci paylaştınız ve bu tarihi ana tanıklık ettiğiniz için teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum." diye konuştu.

İstanbul'un şehir olduğu günden bu yana dünyanın en büyük ve muazzez kentlerinden biri olduğunu dile getiren Turhan, "Bugün de dünyanın en büyük şehirlerinden birisi olan İstanbul için tarihin her döneminde büyük projeler düşünülmüştür. Bu noktada bizler de, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda göreve geldiğimizden bugüne kadar daha gelişmiş ve sorunsuz bir altyapıya sahip İstanbul’a ulaşmak için gece gündüz çalışıyoruz." dedi.

 "Ulaşım şebekelerini hayata geçiriyoruz"

Bu çerçevede yeni projelerle İstanbul'a önemli hizmetler yapıldığını vurgulayan Turhan, şöyle devam etti:

"İstanbul’u baştanbaşa donatmakla kalmıyor, konforlu yolculuklara olanak sağlayan ulaşım şebekelerini bir bir hayata geçiriyoruz. Çevre yollarını yapıyor, İstanbul’u otoyollarla, bölünmüş yollarla örüyoruz. 'Dünya başkenti İstanbul’a bu da yetmez' diyerek alt geçitler, kavşaklar, üst geçitler inşa ediyoruz. Dünyanın en büyük havalimanını İstanbul’umuza yaparak tarihe mührümüzü vuruyoruz."

Gelişmiş bir şehirde raylı sistem altyapısının büyük önem taşıdığını anlatan Turhan, İstanbul’un metro alt yapısının yapımında büyükşehir belediyesine destek olmakla kalmadıklarını, tüm hatları boğazın altından birbirine bağladıklarını dile getirdi.

Pekin’den Londra’ya kesintisiz demiryolu bağlantısı

Turhan, "Gebze-Halkalı Banliyö Projesi İstanbul için sadece bir banliyö demiryolu hattı değil bu hat İstanbul’un tüm raylı sistemlerini birleştiren ana omurgadır. Marmaray’ı da içinde bulunduran bu hatta hem metro ve yüksek hızlı tren hatlarını hem de yük treni hatlarını birbirine entegre ediyoruz, bağlıyoruz. Artık İstanbullular demiryollarında kesintisiz seyahat edebilecek." dedi.

Bakan Turhan, bunu sağlayabilmek için Marmaray’la birlikte 43 istasyon inşa ettiklerini ifade ederek, Gebze-Halkalı demiryolu hattı projesinde 2 hat üzerinden Marmaray’la bütünleşik olarak kent içi banliyö işletmesi yapılacağını ve üçüncü hat üzerinden ise şehirlerarası yolcu ve yük trenleriyle yüksek hızlı tren işletmesi yapılabileceğini söyledi.

Toplam 13 istasyondan da 16 adet metro ve tramvay hattına bağlantı sağlanacağının belirten Turhan, "Banliyo ile Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakikada, İstanbul’un iki yakasında Gebze-Halkalı arası 115 dakikada alınabilecek. Bostancı ile Bakırköy arası 37 dakikaya düşecek. Hızlı tren Gebze, Pendik, Maltepe, Bostancı, Söğütlüçeşme, Haydarpaşa, Bakırköy ve Halkalı’da durabilecek. Yük trenleri için de Pekin’den Londra’ya kesintisiz demiryolu bağlantısı sağlanmış olacak. Yük trenleri gece saatlerinde boğaz geçişini kullanarak Asya-Avrupa arasında taşımacılık yapabilecek."  diye konuştu.

Turhan, “İstanbul'a ve Anadolu'ya birçok eser kazandırdıklarını aktaran Bakan Turhan, "Sayın Cumhurbaşkanımızın yüksek vizyonu ve yol göstericiliği ile İstanbul’a ve Anadolumuza kazandırdığımız eserler ortada. Bizim politikalarımız, bizim vizyonumuz, bizim ideallerimiz işte bu yollarda, bu köprülerde bu hızlı tren hatlarında, açtığımız havalimanlarında, dağları delen yaptığımız tünellerde." ifadelerini kullandı.

"Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum"

Bakan Turhan, projede emeği geçen herkese teşekkür ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bu projeleri başlatarak, hizmete açarak İstanbulluların gönüllerini abad ediyoruz. Milletimizin gönüllerini abad ediyoruz. Millet olarak Sayın Cumhurbaşkanımıza ve onun arkasındaki o millete teşekkür ediyoruz. Selam ve hürmetlerimizi sunuyoruz. Bu vesileyle planlama aşamasından projesine, inşasından müşavirliğine her aşamasında emeği geçen herkese, işçilerimize ve mühendislerimize teşekkür ediyorum. Benden önceki bakan arkadaşlarıma, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Binali Yıldırım’a teşekkür ediyorum. Yine bu projenin başlangıcından bitimine kadar her türlü desteği veren kamu kurumlarımıza, valilerimize, belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Hepsinden önemlisi bu projenin yapım süresince gösterdiği sabır, tahammül ve olgunluğu için saygıdeğer İstanbullulara, sizlere teşekkür ediyorum."

Fotoğraflar